سه شنبه, 03 مهر 1397
پنج شنبه, فروردين 05 1395

 پس از فرار عبدربه منصورهادی و رسیدن انصارالله به دروازه‌های عدن، عملیات طوفان قاطع در یمن به رهبری عربستان در شش فروردین ماه  آغاز شد. امارات نیز در روز بعد حملات هوایی خود را برای کمک به ائتلاف مذکور را آغاز کرد.

چهارشنبه, فروردين 04 1395

ترکیه در سال 94 در دو حوزه داخلی و خارجی شاهد تحولاتی راهبردی بود و به نظر می‌رسد پیامدهای این تحولات در سال 95 نیز ادامه یابد.

چهارشنبه, اسفند 12 1394

در اروپا، آمریکا، خاورمیانه و دیگر نقاط جهان، صدای انتقاد از اوباما و سیاست خارجی او طنین‌افکن شده است. منتقدان، اوباما را رئیس جمهوری ضعیف می‌دانند که روند حوادث بین‌المللی از ید او خارج شده است.

پنج شنبه, اسفند 06 1394

 منطق نگاه چین به غرب آسیا و سفر رئیس جمهور این کشور به ایران و عربستان و اظهارات مشابه مبنی بر ایجاد روابط راهبردی با هر دو کشور، ما را به سؤال دیگری هدایت می‌کند و آن اینکه آیا چین نگاه مشابهی به هر دو کشور ایران و عربستان دارد؟ دلایل و شواهد زیادی وجود دارد که اگر چین بخواهد بین ایران و عربستان یکی را به عنوان متحد راهبردی خود انتخاب کند

سه شنبه, اسفند 04 1394

عد از موفقیت عملیات «نصر حلب»- که در شمال حلب انجام گرفت- دو شهر نبل و الزهراء پس از سال‌ها از محاصره خارج شدند. در نتیجه این عملیات، ارتباط تروریست‌های موجود در شهر بسیار مهم حلب با ترکیه قطع شد و در حالتی از شبه محاصره قرار گرفت. با توجه به اهمیت استراتژیک این شهر و در خطر قرار گرفتن آن، عربستان سعودی سریعاً اعلام کرد که قصد ارسال نیروی نظامی به سوریه دارد.

دوشنبه, اسفند 03 1394

سیاست‌گذاران آمریکا مدتهاست طراحی و برنامه‌ریزی کرده‌اند تا واسط چیزی شوند که ظاهراً معامله‌ای تاریخی با حکومت سیاسی در تهران به حساب می‌آید. این معامله بر آن است تا این توهم را افزایش دهد که غرب قبل از اینکه بخواهد متوسل به تجاوز نظامی مسلح و مستقیم شود، به هر وسیله‌ای در صدد آن بوده است تا ایران را در صلح و آرامش با «جامعه جهانی» تلفیق کند».

سه شنبه, بهمن 27 1394

روابط مشارکتی راهبردی ایران و چین، حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی- دفاعی، انسانی و فرهنگی، امور منطقه‌­ای و بین­‌المللی و نهایتاً امور اجرایی را در برمی‌گیرد. در تفکر راهبردی چین، ایران به‌عنوان یک قدرت درحال خیزش و باثبات تلقی می­‌شود که به­‌واسطه برخورداری از موقعیت راهبردی در غرب آسیا، از منزلت ویژه­‌ای در طرح­های راهبردی چین برخوردار است.

سه شنبه, بهمن 20 1394

حیات جریان‌های تروریستی چون القاعده در فقدان اقتدار مرکزی، تداوم و تناوب بحران در کشورهای منطقه غرب آسیا نهفته است. آغاز ناکامی گروه‌های یمنی در ایجاد دولت وحدت ملی، سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه رئیس‌جمهور مستعفی و حمله ائتلاف سعودی شرایط را برای افزایش اقدامات مخرب القاعده فراهم ساخته است.