آمریکا با نقض برجام باید پیامدهای نقض تعهد بین المللی را بپذیرد - روز پرس
یکشنبه, 28 مرداد 1397


آمریکا با نقض برجام باید پیامدهای نقض تعهد بین المللی را بپذیرد مطلب ویژه

  • یکشنبه, فروردين 22 1395

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برجام هم مانند دیگر توافقات است، ادامه داد: برجام تعهد بین المللی است که کشورهای گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی هسته ای نسبت به آن تعهداتی دارند.

روزپرس :  نوذر شفیعی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طرح پاره کردن برجام از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت:  در سیاست بین الملل همه چیز امکان پذیر است. یعنی هر تعهدی را به سادگی می توانید نقض کنید، اما نقض تعهد پیامدهایی را دارد.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه  برجام هم مانند دیگر توافقات است، ادامه داد: برجام تعهد بین المللی است که کشورهای گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی هسته ای نسبت به آن تعهداتی دارند. طرفین می توانند برجام را نقض کنند ولی طبق متن برجام، طرفی که این توافق را اجرا نکند، نقض توافق بین المللی کرده و پیامدهای آن را باید بپذیرد.

این نماینده اعتقاد دارد اینکه بگوییم که رئیس جمهور بعدی آمریکا نمی تواند برجام را نقض کند، غلط است. اما نقض برجام، نقض تعهد بین المللی است و پیامدهای خاص خود را دارد.

وی گفت: برای جامعه بین المللی اصلا مطلوب نیست که به کشورها به سادگی تعهدات را زیر پا بگذارند چرا اگر تعهدات یکی پس از دیگری نقض شود، بنیان جامعه بین المللی در معرض تهدید قرار می گیرد، نقض برجام یعنی نقض تعهد بین المللی. اگر برجام نقض شود، می توانیم NPT یا هر تعهد حقوقی دیگری را که در سطح بین المللی یا منطقه ای هست را نقض کرد.

شفیعی با اشاره به شعارهای انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، عنوان کرد: به نظر می رسد بحث هایی که افرادی مثل ترامپ کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا مطرح می کند بار سیاسی و تبلیغاتی دارد تا بارعملیاتی. کسی که بر مسندی تکیه می زند، آن مسئولیت مانع از آن می شود که فرد اجازه داشته باشد هر کاری را انجام دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص همراهی اروپا با آمریکا در خصوص نقض برجام اظهار داشت: تا جایی که مشخص است، نگرانی از عدم همراهی اروپایی در اعمال فشار به ایران باعث شد که آمریکایی ها برجام را بپذیرند. بنابراین خیلی از کشورهای اروپایی با آمریکا  همراهی نخواهند کرد.

نوذر شفیعی ادامه داد: اوباما به صراحت گفت که جریان فشار به ایران سر مسئله هسته ای، شاهد اکراه همراهی متحدین شان بود و این باعث نگرانی آنها و پذیرفتن برجام شد. با این حساب بعد است که کشورهای اروپایی در مسیر نقض برجام آمریکا را همراهی کند و حتی ممکن است فشارهای سیاسی خود را بر ایالات متحده آمریکا وارد کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این باره که اگر آمریکا از قطار برجام پیاده شود، ایران حاضر می شود با اروپا مسیر را ادامه دهد یا خیر، گفت: ایران با اروپا در چارچوب روابطی که داریم به مسیر ادامه خواهیم داد و حتی ممکن است پیاده شدن آمریکا از قطار برجام باعث شود میزان همکاری ایران و اروپا افزایش یابد.

بازدید 580 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مجلس