سیاسی کاری عربستان با عدم همکاری برای حج ایرانیان - روز پرس
یکشنبه, 28 مرداد 1397


سیاسی کاری عربستان با عدم همکاری برای حج ایرانیان مطلب ویژه

  • سه شنبه, فروردين 17 1395

 نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که عربستان باید تمهیلات لازم برای این کنگره عظیم اسلامی را فراهم کند. مانند سازمان ملل که در نیویورک قرار دارد، آمریکا باید زمینه های ویزا ، ورود و خروج افراد برای حضور در اجلاس را فراهم و نمی تواند منعی ایجاد کند.

روزپرس :  سبحانی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه نماینده مقام معظم رهبری از عدم همکاری عربستان برای انجام مناسک حج انتقاد کرد، گفت: حج وظیفه اسلامی و دینی است که باید همه مسلمانان بتواند از این پایگاه معنوی برخوردار شوند و مانعی در مسیر انجام واجب شرعی شان وجود نداشته باشد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس نهم شورای اسلامی ادامه داد: کشور میزبان یعنی عربستان باید تمهیلات لازم برای این کنگره عظیم اسلامی را فراهم کند. مانند سازمان ملل که در نیویورک قرار دارد، آمریکا باید زمینه های ویزا ، ورود و خروج افراد برای حضور در اجلاس را فراهم و نمی تواند منعی ایجاد کند.

عدم همکاری عربستان با ایران را می توان از مجامع اسلامی- بین المللی پیگیری کرد

این نماینده با بیان اینکه مکه و مدینه به خصوص مکه به عنوان واجب برای مسلمانان در عربستان قرار دارد، افزود: عربستان باید زمینه های لازم را برای ورود و خروج زائرین خانه خدا در چارچوب قابل قبولی فراهم کند. اگر سهمیه ای برای کشورها در نظر گرفته است باید بدون تبعیض این سهمیه بندی صورت گیرد که همه حجاج بتوانند با حضور در عربستان مناسک حج را انجام دهند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس گفت: بهانه های این چنینی و کارشکنی برای ورود حجاج ایرانی و عدم مذاکره برای فراهم کردن مقدمات سفر حج، در واقع سیاسی کاری سعودی هاست. به تاخیر انداختن این هماهنگی قابل قبول نیست و باید عربستان پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: عدم همکاری عربستان برای انجام این واجب، از سوی مجامع اسلامی- بین المللی از جمله سازمان کنفرانس اسلامی قابل پیگیری است.

عربستان حضور ایرانی ها در مکه را مخل امنیت خود می داند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عدم همکاری عربستان در زمینه حج با ایران سیاسی کاری است، گفت: اینکه عربستان همکاری لازم را نداشت نشان می دهد علاقه مند به حضور زائرین ایرانی نیست و ایرانی ها را مخل امنیت عربستان می داند که با هیچ منطقی قابل قبول نیست این محدودیت ها برای هیچ کشور اسلامی نباید صورت بگیرد.

بازدید 660 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در آسیا و خاورمیانه
برچسب‌ها